Informacja dla studentów judaistyki

Zapraszamy studentów judaistyki do udziału w "Spotkaniach z kulturą żydowską". W czasie najbliższych 2 tygodni zapraszamy na spacery, w czasie których będą Państwo mieli okazję zapoznać się z historią krakowskich Żydów, zwiedzić synagogi i odwiedzić zaułki krakowskiego Kazimierza. Zajęcia będą bezpłatne (organizator opłaca m.in. bilety wstępu). Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy

Instytut Judaistyki pozyskał grant w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” na realizację projektu „Spotkania z kulturą żydowską”. W ramach projektu zaprosimy studentów judaistyki JUTW na spacery, w czasie których będą mieli okazję zapoznać się z historią krakowskich Żydów, zwiedzić synagogi i odwiedzić zaułki, w których przed wojną mieszały się języki żydowski i polski. Warto pamiętać, że w okresie tzw. złotego wieku (XVI - poł. XVII w.) na krakowskim Kazimierzu funkcjonowała jedna z najważniejszych gmin żydowskich na świecie, a przed II wojną światową co czwarty mieszkaniec podwawelskiego grodu był Żydem. Dzięki zajęciom zapoznają się Państwo z materialnymi śladami wielowiekowego dziedzictwa żydowskiego w Krakowie. Zajęcia poprowadzą dr Edyta Gawron i dr Ewa Węgrzyn, znawczynie dziejów Żydów krakowskich, które pracują w Instytucie Judaistyki UJ.

Zajęcia będą bezpłatne (organizator opłaca także bilety wstępu). Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Na zajęciach będą sprawdzane listy obecności, organizatorzy będą robić dokumentację fotograficzną spacerów. Szczegóły w regulaminie na stronie internetowej IJ UJ. Zapisy prowadzi biuro JUTW. Wystarczy wysłać e-mail: jutw@uj.edu.pl

Projekt “Spotkania z kulturą żydowską” finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” moduł “Popularyzacja nauki i promocja sportu” (2021).

Program spacerów:

12 V, g. 11.00-13.15

dr Edyta Gawron, Spacer śladami powojennego życia żydowskiego na Kazimierzu

zbiórka: przed synagogą Tempel (ul. Miodowa 24 / Skwer Ozjasza Thona)

maksymalna liczba uczestników: 30 (obowiązują zapisy)

Na trasie spaceru znajdzie się kilka powojennych instytucji życia żydowskiego znajdujących się w dzielnicy Kazimierz – nie tylko synagogi, ale przede wszystkim instytucje gminne, schroniska, szkoły i cmentarz. Pod koniec spaceru studenci odwiedzą Żydowskie Muzeum Galicja i zobaczą wystawę “Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”).

18 V, g. 12.00-13.30

dr Ewa Węgrzyn, Wokół ulicy Szerokiej.

Zbiórka pod restauracją Hamsa ul. Szeroka 2

maksymalna liczba uczestników: 45 (obowiązują zapisy)

Ulica Szeroka stanowiła centrum życia żydowskiego na Kazimierzu. W czasie spaceru zwiedzimy tę ulicę, zwracając uwagę na najważniejsze miejsca dla życia żydowskiego: synagogi, cmentarz, mykwę.  W ramach spaceru odbędzie się zwiedzanie synagogi Remu i cmentarza. Panów prosimy o zabranie nakrycia głowy.

19 V, g. 12.00-13.30

dr Ewa Węgrzyn, Nie tylko ul. Szeroka. Synagogi na Kazimierzu

Zbiórka pod restauracją Hamsa ul. Szeroka 2

maksymalna liczba uczestników:  45 (obowiązują zapisy)

Życie żydowskie na Kazimierzu toczyło się także poza ulicą Szeroką. W czasie spaceru odwiedzimy synagogi, które znajdują się w innych miejscach Kazimierza i wejdziemy do synagogi Kupa. Panów prosimy o zabranie nakrycia głowy.

23 V, g. 10.00-12.15

dr Edyta Gawron, "Lista Schindlera" - historia i film - śladami miejsc w dzielnicy Kazimierz

Zbiórka: przed wejściem do Muzeum Etnograficznego (Plac Wolnica 1)

maksymalna liczba uczestników: 30 (obowiązują zapisy)

Podczas spaceru poznamy kilka miejsc na terenie krakowskiego Kazimierza, które zostały pokazane w filmie “Lista Schindlera” i skonfrontujemy ich rzeczywistą historię z tym, jaką rolę odegrały w filmie. Zatrzymamy się m.in. na ul. Krakowskiej, przy ul. Meiselsa i na ul. Szerokiej.