Święto Muzeum Podgórza

Podgórze + Komunikacja/ Communication/ Спілкування - święto Muzeum Podgórza

dodano 27.01.2020 - aktualizacja 13.02.2020
23 lutego 2020 roku zapraszamy na święto Muzeum Podgórza: Podgórze + komunikacja/ communication/ Спілкування

Myślą przewodnią drugiego już święta naszego oddziału Muzeum Krakowa jest komunikacja, którą rozumiemy dwojako. Zarówno jako komunikację drogową, jak i komunikację językową. W trakcie wspólnego świętowania będą mogli Państwo zobaczyć wystawę Krakowskie koleje żelazne i posłuchać o tym, jak dawniej podróżowało się przez Podgórze.
Komunikacja to także: język, rozmowy, dyskusje, opowiadanie, wypowiadanie się, pisanie. Mamy zatem nadzieję, że przyjdą Państwo i posłuchają naszych opowieści, ale będą też z nami rozmawiać, a w specjalnym miejscu zostawią swoje opowieści na zasugerowane przez nas tematy. Prawdziwe porozumiewanie się to otwarcie na drugiego człowieka, dialog, przełamywanie swoich ograniczeń. W tym dniu zatem oddajemy Państwu głos, a mając świadomość, że wśród nas żyją osoby mówiące w innym języku niż polski, wychodzimy im naprzeciw. Przygotowaliśmy specjalne oprowadzanie w języku ukraińskim dla największej w Krakowie mniejszości narodowej, a także w języku angielskim dla licznych pracowników korporacji pochodzących ze wszystkich stron świata, dla których język angielski jest współczesną łaciną.

PROGRAM:

Języki Podgórza: hebrajski
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
W Podgórzu, a także w całej dawnej Polsce, zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Dzięki warsztatom dzieci dowiedzą się różnych ciekawostek na temat języka hebrajskiego i poznają wybrane litery hebrajskiego alfabetu.
Prowadzenie: Alicja Ososińska (w języku polskim i angielskim)
Miejsce: Alchemia Miasta, Muzeum Podgórza
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl

Kiedyś to było… Multikulti od zawsze, na zawsze?
Oprowadzanie po wystawie stałej ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturowej różnorodności prawobrzeżnej części miasta
Podczas oprowadzania po wystawie stałej kuratorki opowiedzą o wielokulturowości w dawnym Podgórzu i zapytają, jak Państwo postrzegają wielokulturowość w naszym mieście dzisiaj.
Prowadzenie: Melania Tutak, Katarzyna Bury
Miejsce: wystawa stała, Muzeum Podgórza
Tłumaczenie symultaniczne w języku ukraińskim: Valentyna Orel

Kiedyś to było… Multikulti od zawsze, na zawsze?
Oprowadzanie po wystawie stałej dla dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturowej różnorodności prawobrzeżnej części miasta
Prowadzenie: Melania Tutak, Katarzyna Bury
Miejsce: wystawa stała, Muzeum Podgórza
Tłumaczenie symultaniczne w języku angielskim: Paulina Rutkowska

Galicyjski projektant kolei
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Na warsztatach dzieci dostaną wydruki historycznej mapy Galicji, na których spróbują rozrysować linie kolejowe łączące najważniejsze miejsca w tej historycznej krainie. Będzie to okazja, żeby opowiedzieć o wielokulturowości i wielojęzyczności regionu, a także o rozwoju kolei na tych terenach w XIX wieku.
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (w języku polskim i angielskim)
Miejsce: Alchemia Miasta, Muzeum Podgórza
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl

Oprócz tego:
Wstęp bezpłatny na wystawę stałą Miasto pod Kopcem Kraka i wystawę czasową Krakowskie drogi żelazne
50% zniżki na wydawnictwa własne Muzeum Krakowa

Interaktywne muzeum – przyjdź i napisz: gdzie jest Twoja mała ojczyzna? Za czym tęsknisz, będąc tutaj? Za czym byś zatęsknił(a), gdybyś wyjechał(a)? Kilka słów o Twojej małej ojczyźnie (np. tradycje, miejsca, gwara, skojarzenia)

Data opublikowania: 14.02.2020