Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza

Pałac Krzysztofory
 

Salon Książki Krakowskiej "Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach MHK"

21 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na promocję książki  autorstwa dr Grażyny Lichończk-Nurek Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W spotkaniu promującym publikację udział wezmą:
Autorka - dr Grażyna Lichończak-Nurek (MHK)
Henryk Kuśnierz - Prezes Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe" w Krakowie
Spotkanie poprowadzi redaktor Marcin Baran (MHK)

Podczas spotkania będzie można obejrzeć najcenniejsze zabytki Bractwa Kurkowego znajdujące się w zbiorach MHK oraz nabyć książkę w promocyjnej cenie, obejmującej 50% rabatu.

Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to kolejny katalog z serii wydawnictw prezentujących kolekcje muzealne MHK.
Publikacja autorstwa dr Grażyny Lichończak-Nurek przedstawia niewielki, ale bardzo cenny, zbiór darów abdykacyjnych krakowskich królów kurkowych, które to dary tradycyjnie zwane są klejnotami. Wchodzą one w skład Kolekcji Krakowskiego Bractwa Kurkowego przechowywanej w zbiorach MHK, eksponowanej w oddziale Muzeum „Celestat".
W katalogu Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa kolekcja krakowskiego Bractwa Kurkowego ukazana jest na tle porównawczym, w odniesieniu do kolekcji innych europejskich bractw kurkowych, głównie funkcjonujących w Niemczech, gdzie bractwa strzeleckie działają szczególnie prężnie. Autorka wskazuje na liczne analogie i związki między krakowskimi i europejskimi klejnotami.
Należy również podkreślić, że książka przynosi wiele nowych ustaleń w zakresie datacji klejnotów, twórców, którzy je wykonywali, a także tła historycznego i okoliczności ich powstawania. Istotnym novum jest postawiona w katalogu hipoteza autorki dotycząca autorstwa srebrnego kura, od 1565 roku najcenniejszego klejnotu i symbolu krakowskiego bractwa, wybitnego dzieła złotniczego renesansowego Krakowa, do chwili obecnej uznawanego za dzieło nieznanego artysty.
 

Drążenie miasta - święto oddziału Rynek Podziemny

W niedzielę 25 stycznia zapraszamy do Podziemi Rynku na Święto Oddziału Rynek Podziemny Drążenie miasta. Przez cały dzień wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Program

10.00–12.00 – prof. Andrzej Kadłuczka: Współczesne muzea archeologiczne w nurcie new museology jako forma prezentacji i edukacji dziedzictwa kulturowego
Wykład i zwiedzanie wystawy

12.30–14.00 – dr Robert Gaweł: Zaczarowany świat miniaturowej architektury
Wykład i zwiedzanie wystawy

14.00–15.30 – zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa dla zwiedzających indywidualnych

15.00–16.30 i 16.30–18.00 – pracownia k.: Średniowieczny plac zabaw. Warsztaty architektoniczne dla rodzin

18.30–20.00 – oprowadzanie przez archeologa po wystawie w Podziemiach Rynku

18.45–20.00 – zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa dla zwiedzających indywidualnych

Na wszystkie wydarzenia programu Drążenie miasta. Święto Oddziału Rynek Podziemny obowiązuje rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl)

Data opublikowania: 19.01.2015
Osoba publikująca: Ewa Piłat