Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kurs pisania ikon

Muzeum Narodowe w Krakowie – Pałac Biskupa Erazma Ciołka, zaprasza do wzięcia udziału w kursie pisania ikon (ikonopisania), organizowanym w okresie od 17 kwietnia do 26 czerwca 2013 roku (11 spotkań – 33 godziny).

Kurs prowadzić będzie artysta plastyk - Anna Crisanti. Tworzymy dwie grupy w zależności od stopnia zaawansowania: grupa dla początkujących i grupa dla zaawansowanych. Grupy będą pracowały równocześnie. W ramach spotkań, gościnnie, weźmie udział p. Mirosław Kruk z Działu Sztuki Cerkiewnej, MNK, który zapozna uczestników kursu z ekspozycją „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej" w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

środy, godz. 17.00

"W ramach kursu ikonograficznego będziemy poznawać i pracować nad ikoną Bogurodzicy. Według tradycji to najstarsza ikona, napisana przez św. Łukasza ewangelistę. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku, ukazaną frontalnie lub w półpostaci, z głową skierowaną prosto lub lekko nachyloną ku Dzieciątku. Na lewym ramieniu trzyma Jezusa, a prawą dłonią wskazuje na Niego, stąd zwana jest z greki – Hodigetrią, czyli wskazującą drogę. Dzieciątko, pokazane w ikonograficznym typie Chrystusa – Emanuela, o twarzy dorosłego, mądrego człowieka, czasami nawet starca, ubrane jest w biały chiton i purpurowy, przetykany złotem himation. W lewej dłoni Dzieciątko trzyma zwój lub księgę Pisma Świętego, a prawą błogosławi. Ikona Bogurodzicy to jedna  z najbardziej popularnych ikon. W tradycji ikonopisarskiej powstało wiele ikon przedstawiających Maryję, jako Hodigetrię, Orantkę, Eleusę … Patrząc na ikonę Bogurodzicy, nie znajdziemy w niej czułości, tkliwości, a raczej surowe, majestatyczne spojrzenie. Przebija z niej stosowany w cesarskim pałacu porządek, składający się z oficjalnych ceremonii, a ukrywający wszelkie wyrażanie uczuć, ukazujący jedynie świętość i godność władzy cesarskiej. Taka majestatyczna obojętność i brak przejawów ludzkich uczuć przyjęte zostały na wiele wieków, jako najbardziej obowiązujące na dogmatycznej ikonie Boskiego Macierzyństwa, jaką jest Bogarodzica z Chrystusem – Emanuelem."

Kilka słów o Annie Crisanti:

"Pisaniem ikon zajmuję się od ponad dwudziestu lat. Ukończyłam szkołę ikonopisarską we Włoszech, przy Centro Studi Russia Cristiana. Moim mistrzem był jeden z najznakomitszych współczesnych ikonopistów, ojciec Egon Sendler. Od kilku lat prowadzę kursy pisania ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w wielu ośrodkach ikonopisarskich. Zapraszam wszystkich zainteresowanych". Anna Crisanti

Warsztaty składają się z 11 spotkań, po 3 godziny każde.

Koszt udziału w kursie - 450 zł od osoby (w tym materiały i złocenie szlagmetalem). Istnieje możliwość złocenia płatami złota 23,75 kt na indywidualne zamówienie, cena złota w zależności od aktualnej ceny rynkowej.

Płatne w kasie Oddziału na pierwszym spotkaniu.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy trwają do 3 kwietnia 2013.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków

Kontakt: tel. 12 42 49 383, e-mail: pbec_rezerwacja@muzeum.krakow.pl

Data opublikowania: 25.02.2013
Osoba publikująca: Ewa Piłat