Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inauguracja roku akademickiego 2023/24

11 października 2023 r. Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku uroczyście zainaugurował 42. rok swojej działalności

W środę, 11 października, Aula Duża B po brzegi wypełniła się studentami Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego wzięli udział znakomici goście: prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Dorota Malec, kanclerz UJ - mgr Monika Harpula, zastępca kanclerza UJ ds. Collegium Medicum - mgr Joanna Nikodemowicz, członkini Rady Naukowo-Programowej JUTW - prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, były prorektor UJ ds. dydaktyki - prof. Andrzej Mania, dyrektor Muzeum UJ oraz wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów UJ - prof. dr hab. Krzysztof Stopka.

- Rozpoczynamy 42. rok działalności Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niewiele w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale całkiem sporo w historii UTW na świecie. W 2023 r.  obchodzimy jubileusz 50-lecia istnienia uniwersytetów trzeciego wieku. Przypomnę tylko, że pierwszy UTW rozpoczął działalność w 1973 r. we Francji, na uniwersytecie w Tuluzie - mówiła dyrektor JUTW - Ewa Piłat.

Uniwersytety trzeciego wieku w Polsce wciąż są najpopularniejszą formą aktywności wśród seniorów. Sam JUTW przyjął w tym roku rekordowe 700 osób. Blisko 330 znalazło się na liście rezerwowej. - To nie jest powód do satysfakcji. Ta liczba nam ciąży, bowiem za burtą zostało mnóstwo fantastycznych osób - oceniła dyrektor JUTW.

- Uczenie się jest antidotum na starość, wymaga wysiłku, ale zapobiega dystrofii organizmu. Na Kongresie Gerontologów Społecznych zorganizowanym z okazji 50-lecia UTW na świecie, obecni tam pedagodzy podkreślali, że seniorzy, którzy się uczą sprawiają wrażenie młodszych i bystrzejszych. Na naszym uniwersytecie przekonujemy się o tym każdego dnia, nie musimy posiłkować się opiniami naukowców – podkreśliła Ewa Piłat    

Następnie głos zabrała prorektor UJ prof. Dorota Malec. – Początek października jest czasem radosnych spotkań z osobami w różnym wieku, rozpoczynających swoją przygodę z Uniwersytetem. Chyba najradośniejszym z tych spotkań jest inauguracja Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – zauważyła prof. Malec, podkreślając, że prężna i owocna działalność tej jednostki jest zasługą zarówno jej kierownictwa, jak i zgromadzonych na sali słuchaczy, którym życzyła powodzenia w rozpoczynającym się roku akademickim.

Wykład inauguracyjny pt. "Ludzkie i nieludzkie oblicza sztucznej inteligencji" wygłosił dr Artur Gunia, z Zakładu Kognitywistyki Instytutu Filozofii. Trochę historii, sporo przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w życiu codziennym, kilka eksperymentów z udziałem publiczności pozwoliły uczestnikom wykladu zrozumieć istotę działania AI, wielokrotnie się przy tym uśmiechając.

Zobacz galerię zdjęć