Wyjazd do Mszany Dolnej

Osoby zainteresowane wyjazdem do Mszany Dolnej na kurs pt. "Bezpieczeństwo w domu i na drodze", proszone są o zgłaszanie się do starostów swoich kierunków.  Zapraszamy do udziału w kursie po 7 osób z każdego kierunku: psychologii, medycyny i historii sztuki. Udział w kursie jest bezpłatny. W stosunku do pierwszej informacji, którą otrzymaliśmy od organizatora, krakowskiego oddziału PCK, wyjazd został przesunięty o kilka dni. Aktualny termin to piątek, sobota i niedziela, 30 listopada, 1 i 2 grudnia. Wyjazd z Krakowa: piątek, 30 listopada, godz. 9.00. Autobus zabierze grupę słuchaczy JUTW spod Domu Turysty, (obecnie hotel Wyspiański), ul. Kopernika.

Poniżej publikujemy szczegółowy program kursu realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012 - 2013.

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU I NA DRODZE

Dzień 1

10:00 – Przyjazd do Ośrodka Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego PCK w Mszanie Dolnej

11:00 – 14:00 – Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa według zaproponowanego programu:

Tematyka:  Spotkanie z przedstawicielami policji

Czas trwania warsztatów: 3 h

Prowadzący spotkanie: Policjant z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego

Zakres prezentowany podczas wykładów będzie obejmował następujący zagadnienia:

Wydziału Prewencji 1,5 h:

- zaprezentowanie potencjalnych sytuacji  niebezpiecznych czyhających na osoby starsze ze strony oszustów

- skuteczne metody i sposoby uchronienie się przed kradzieżą i oszustwem

- bezpieczne zachowanie w środkach komunikacji miejskiej i obiektach publicznych

Wydziału Ruchu Drogowego 1,5:

- zaprezentowani bezpiecznych zachowań w środkach komunikacji miejskiej i obiektach publicznych

- prawidłowe oznaczenie swojej osoby w przypadku poruszania się po zmroku w elementach odblaskowych na drodze również po za terenem miast zakładanie kasku w czasie jazdy rowerem,

-  uczestnikom spotkania  zostanie też przekazana informacja o numerach telefonów alarmowych, pod którymi można uzyskać pomoc służb porządkowych i ratowniczych.

14:30 – 15:30 – Obiad

15:00 – 17:00 – czas wolny/ kolacja – prezentacja Ośrodka

17:30 – Ognisko lub wieczorek taneczny

Dzień 2

8:00 – 9:00 – Śniadanie

9:15 – 14:15 - Wycieczka do Rabki Zdrój w tym zwiedzanie skansenu kolejowego w Chabówce lub Muzeum Władysława Orkana w Niedźwiedziu i spacer po Gorczańskim Parku Narodowym

15:30 – 16:30 – Obiad

17:00 -19:00 – Warsztaty samoobrona dla seniora

Tematyka: Podstawy samoobrony dla seniora

Czas trwania 2 h

Prowadzący spotkanie: instruktor samoobrony

Zakres prezentowany podczas wykładów będzie obejmował następujący zagadnienia:

- uczestnicy pod okiem doświadczonego trenera poznają podstawy samoobrony, w ramach   zajęć zostaną im zaprezentowane zasady zachowania w sytuacjach przemocy,

- prezentacja podstawowych techniki obrony przed różnego rodzaju atakami,

- przekazanie wiedzy na temat rodzajów sytuacji prowokujących napad oraz sposobu uniknięcia roli ofiary

- podczas ćwiczeń praktycznych uczestnicy otrzymają zestaw prostych ćwiczeń z zakresu wykorzystania prostych przedmiotów codziennego użytku, stosowanych skutecznych uników, form ucieczki jak i skutecznej form wezwania pomocy.

18:30 – 19:30 – Kolacja

19:30-  czas wolny

Dzień 3

8:00 – 9:00 – Śniadanie

9:00 – 12:00 – Warsztaty z pierwszej pomocy

Tematyka: Szkolenie z pierwszej pomocy

Czas trwania 3 h

Prowadzący spotkanie: instruktor PCK

Zakres prezentowany podczas wykładów będzie obejmował następujący zagadnienia: Warsztaty z wiedzy na temat pierwszej pomocy w tym cześć praktyczna zajęć podczas której będą prezentowane praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy w tym:

• Ocena stanu poszkodowanego.
  •  Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym.
  • Postępowanie w przypadku braku oddechu i krążenia.
  • Postępowanie w przypadku urazów.
  • Postępowanie w przypadku nagłych stanów.
  • Ewakuacja poszkodowanego.

12:00 – 13:00- Obiad

13:30 – Wykwaterowanie i powrót

Organizatorzy zapewniają:

- zorganizowany transport

- nocleg + wyżywienie w Ośrodku Szkoleniowo- Rehabilitacyjny PCK w Mszanie Dolnej

- profesjonalną kadrę wykładowców

- organizacja wycieczki i  czasu wolnego

- materiały szkoleniowe

Data opublikowania: 16.11.2012