Zaproszenie do Cafe Nauka

27. maja 2014 roku o godz. 18.00 Uniwersytet Jagielloński zaprasza do kawiarni Pauza w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na kolejne spotkanie pod hasłem Cafe Nauka (wstęp bezpłatny). O biologicznych oraz prawno-etycznych zagadnieniach związanych z genetyką dyskutować będą prof. Jolanta Jura z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ – zajmująca się w swych badaniach m.in. genetycznym uwarunkowaniem chorób oraz dr Marta Soniewicka z Wydziału Prawa i Administracji UJ – prowadząca badania dotyczące etycznych i prawnych standardów genetyki reprodukcyjnej.

Homo geneticus

Spotkanie rozpocznie krótkie wprowadzenie – przedstawienie biologicznych podstaw genetyki. Potem zaś na uczestników Cafe Nauka czeka wielki ocean wątków związanych z chromosomami, DNA, mutacjami, rozmnażaniem, klonowaniem, komórkami macierzystymi, medycyną genomiczną oraz innymi pojęciami i zagadnieniami, w których „gen" odgrywa pierwszoplanową rolę. Tak, jak i w czasie poprzednich spotkań Cafe Nauka, także w i w trakcie tego kwestie z zakresu nauk przyrodniczych będą się przeplatać z tematami odnoszącymi się do prawa, filozofii czy socjologii. Z pewnością pojawią się więc wątki dotyczące regulacji badań genetycznych, hodowli człowieka doskonałego, plusów i minusów genetycznego wydłużania życia czy podziałów społecznych wynikających z dostępu do osiągnięć inżynierii genetycznej.

Wśród intrygujących problemów warto wymienić np. odpowiedź na pytanie jak to się dzieje, że komórki wyposażone w ten sam materiał genetyczny mają odmienny wygląd i pełnia różne funkcje – przecież i motyl i jego gąsienica niosą ze sobą ten sam zestaw genów, a jednak są inne? Kolejnym fascynującym tematem jest poznawanie genów organizmów żyjących dawno i bardzo dawno temu. Co nam dają takie badania?

Data opublikowania: 26.05.2014