Propozycja dla siedzących w domu

Jeżeli w czasie pobytu w domu związanego z obecną sytuacją zastanawiacie się, co ciekawego można obejrzeć, to mamy kilka propozycji.
 

Na YouTube znalazł się film  Fundacji Nominarose „Portret Polaka” o Bolesławie Barbackim, artyście i społeczniku z Nowego Sącza – film powstał w 2018 roku w ramach programu Filmoteka Małopolska. W rolę Bolesława Barbackiego wcielił się Arek Detmer. Współproducentami filmu byli Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Realizacja tego filmu była dla fundacji zwieńczeniem o marzenia o tym, aby przypomnieć i w pewnym sensie odkryć na nowo znakomitego sądeckiego artystę, Bolesława Barbackiego. W okresie, w którym sztuce triumfowały nowe kierunki, a artyści poszukiwali nowych form i sposobów wyrazu, Bolesław, wierny malarstwu realistycznemu, znalazł się na marginesie historii sztuki. Jednak jego styl i kunszt warte są przypomnienia i poznania.

Film opiera się na licznych źródłach, których odkrywanie i pozyskiwanie było samo w sobie przygodą, a dzięki wsparciu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i prywatnych kolekcjonerów w filmie mogły się znaleźć liczne reprodukcje dzieł tego artysty

Film dostępny jest w całości w Youtube na kanale Filmoteki Małopolskiej

Więcej na temat filmu i jego twórców można znaleźć w bazie Film Polski

Jeśli macie ochotę obejrzeć coś jeszcze, zapraszamy również na kanał Fundacji Nominarose w serwisie YouTube: www.youtube.com/nominarosae

Znajdziecie tam mnóstwo materiałów dla miłośników historii – bardzo ciekawe wykłady znakomitych historyków zarejestrowane podczas kolejnych edycji Labiryntu Historii (posłuchać można m.in. o Zakonie Krzyżackim, Imperium Osmańskim, powstaniu styczniowym czy I wojnie światowej),  krótkometrażowy film „Wiosna” na bazie prozy Burnona Schulza, którego niezwykły kilmat na pewno zrobi na Was wrażenie oraz inne materiały, które powstały przy okazji różnych prowadzonych przez fundację działań.
 

 

Data opublikowania: 23.03.2020
Osoba publikująca: Ewa Piłat