Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Informacja dla studentów judaistyki

Zapraszamy studentów judaistyki na zajęcia dodatkowe pt. Spotkania z Izraelem. Każdy z Państwa otrzyma zaproszenie na spotkanie do swojej skrzynki pocztowej

 

Spotkania z Izraelem

Fakultet dla kierunku JUDAISTYKA na JUTW

 

 

 

Dzięki współpracy z Pracownią Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą kieruje dr Ewa Węgrzyn, znana Państwu wykładowczyni JUTW, mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowy fakultet pt. „Spotkania z Izraelem”, na który złożą się trzy spotkania z wybitnymi osobistościami, których działalność wiąże się z Izraelem.

 

 

11 III (czwartek), g. 12.00-13.30 – Stosunki polsko-izraelskie oczami Ambasadora Cwi Rav Nera

 

Spotkanie poprowadzi dr Ewa Węgrzyn, kierowniczka Pracowni Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi, specjalistka od historii współczesnego Izraela i pomysłodawczyni fakultetu „Spotkania z Izraelem”.

 

Cwi Raw Ner urodził się w Świdnicy w rodzinie żydowskiej. W 1957 wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela. W latach 1969–1972 odbył służbę wojskową, a w latach 1972–1976 studiował na Wydziale Komunikacji Mediów i Wydziale Literatury Hebrajskiej Uniwersytetu Tel Awiwu. Od 1977 jest związany z izraelskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W latach 1978–1980 był pracownikiem Departamentu Śródziemnomorskiego MSZ. W latach 1980–1983 pełnił funkcję Pierwszego i Drugiego Sekretarza w Ambasadzie Izraela w Helsinkach, a w latach 1983–1985 Pierwszego Sekretarza i Radcy Politycznego w Ambasadzie Izraela w Bukareszcie. W latach 1985–1988 był radcą i wicedyrektorem Departamentu Europy Wschodniej przy MSZ, a w latach 1993–2001 i 2006–2009 dyrektorem Departamentu Europy Centralnej. Przez wiele lat pracował w Ambasadzie Izraela w Londynie, gdzie w latach 1988–1993 był Radcą Ministrem ds. Public Affairs, a w latach 2001–2006 Ministrem Pełnomocnym. Od kwietnia 2009 do września 2014 pełnił funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Izraela w Polsce.

Jest żonaty z Jehudit, malarką (ślub w 1973). Ma troje dzieci i dwoje wnuków.

 

 

 

18 III (czwartek), g. 12.00-13.30 – Jacek Stawiski, Izrael w mediach

 

Jacek Stawiski jest absolwentem I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie (matura 1988) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował historię spec. historia Żydów polskich. W latach 1999-2007 był szefem newsroomu radia RMF.  Od 2007 r. pracuje jako prezenter, komentator i menedżer w telewizji TVN24/TVN24 BiS. Jest pomysłodawcą i prezenterem programów historycznych w TVN24/TVN24BiS,np. „Stulecie Niepodległości”, „75-lecie Powstania w Getcie Warszawskim”,

„Archiwum Ringelbluma – Kto napisze naszą historię”, „80-lecie II Wojny Światowej”,

„Stosunki polsko-żydowskie w czasie II Wojny Światowej”. Ponadto relacjonuje w TVN24 najważniejsze rocznice, związane z XX wiekiem, w tym rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (relacje z Polski i Izraela/Yad Vashem), rocznice Stulecia Niepodległości Polski i Stulecia Bitwy Warszawskiej

 

 

 

25 III (czwartek), g. 12.00-13.30 – Między Odrą a Jarkonem. Spotkanie z Iloną Dworak Cousin.

 

Ilona Dworak-Cousin ( ur. 3 maja 1949 we Wrocławiu) – izraelska działaczka społeczno-kulturalna, poetka, dziennikarka, pisarka oraz farmaceutka polsko-żydowskiego pochodzenia, popularyzatorka kultury polskiej w Izraelu, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska.

 

Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, która II wojnę światową przetrwała w Związku Radzieckim. Jej ojciec Leopold był przed wojną absolwentem Politechniki Lwowskiej, a po wojnie wykładowcą Politechniki Wrocławskiej. W 1957 roku wraz z rodziną wyemigrowała do Izraela i osiadła w Tel Awiwie, a następnie Ra'anannie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Bolońskim we Włoszech, uzyskując tytuł doktora farmacji, oraz studia podyplomowe w Tel Awiwie i Yad Vashem w Jerozolimie. Pracowała w największym szpitalu Izraela – Centrum Szeba.

Ilona Dworak-Cousin jest aktywną działaczką na rzecz popularyzacji kultury polskiej w Izraelu i promowania Polski wśród Izraelczyków; współorganizowała w tym kraju m.in. jedyne spotkanie z Wisławą Szymborską, jak również prowadziła wieczór autorski z Olgą Tokarczuk.

Autorka wspiera także dwukierunkowe tłumaczenia pozycji literatury polskiej i hebrajskiej. Od wielu lat zasiada w zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, którego od 2007 roku jest przewodniczącą. Za działalność na rzecz współpracy kulturalnej między Izraelem, a Polską była dwukrotnie odznaczana przez prezydentów – Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego

 

 

 

 

 

 

Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która organizuje cykl „Spotkań z Izraelem” dla JUTW, została powołana w 2018 roku. Funkcję kierownika pełni dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ). Do zadań Pracowni należy m. in. organizowanie wykładów prowadzonych przez przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych poświęconych zagadnieniom związanym z historią Izraela, a także organizowanie spotkań z wybitnymi osobistościami z Izraela reprezentującymi świat nauki, polityki i kultury.

Więcej o działalności pracowni można przeczytać na stronie: http://www.judaistyka.uj.edu.pl/pracownia-badan-nad-wspolczesnym-izraelem-oraz-relacjami-polsko-izraelskimi?p_p_id=56_INSTANCE_g4T7TGvkUiMm&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_pos=2&p_p_col_count=3