Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gościliśmy studentów z UTW w Alicante

Od 12 do 16 maja w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku gościła przesympatyczna grupa Hiszpanów reprezentujących Uniwersytet Kształcenia Permanentnego (odpowiednik naszego UTW) działającego w strukturze Uniwersytetu w Alicante. Nasi goście byli znakomicie przygotowani do wizyty, oprócz zajęć dydaktycznych chcieli zobaczyć najważniejsze miejsca w Krakowie i okolicy. Z tego powodu mieli bardzo intensywny program pobytu. Wszędzie towarzyszyli im nasi studenci.

Studenci z Universidad de Alicante Universidad Permanente przebywali w Krakowie w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. Towarzyszyła im grupa studentów JUTW mówiących po hiszpańsku i angielsku. Wizyta naszych gości toczyła się de facto w trzech językach: hiszpańskim, angielskim oraz francuskim.

W ramach programu Erasmus odbyły się wspólne zajęcia ze studentami hiszpańskimi (w języku angielskim) prowadzone przez naszego studenta - pana Jacka Konarskiego. Wspólnie słuchaliśmy również wykładu w języku hiszpańskim na temat historii krakowskiego Kazimierza. Wykład zainspirował naszych gości do spędzenia popołudnia na Kazimierzu. W czasie swojego pobytu odwiedzili również Instytut Cervantesa, gdzie spotkali się z panią dyrektor, zwiedzili biblioteke oraz aktualną wystawę.

Studenci z Alicante odwiedzili  Muzeum Krakowa i ekspozycję Kraków Podziemny, Muzeum UJ w Collegium Maius, zostali oprowadzeni po starym Krakowie przez przewodniczkę - studentkę. Bardzo zależało im na odwiedzeniu Muzeum Auschwitz oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Wszystkie wizyty były przeplatane spotkaniami, podczas których staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej o sobie. Uniwersytet Kształcenia Permanentengo w Alicante jest bardzo duży. Uczy się tam 1140 studentów 50+. Uniwersytet umożliwia studiowanie również regularnym tokiem studiów (z młodymi osobami) i zdobycie dyplomu uznawanego przez pracodawców, ale - jak nas poinformowała dyrektor UPUA - w br. taką chęć wyraziło zaledwie 11 osób, a nie wiadomo, ilu z nich rzeczywiście zrealizuje swój zamiar.

Nasi goście byli znakomicie przygotowani do wizyty. Wiele już wiedzieli o Krakowie i okolicy, stąd prośby, aby odwiedzić takie miejsca, jak Auschwitz czy Wieliczka. Nie udało im się tylko zobaczyć "Damy z łasiczką" w Muzeum Czartoryskich. We wszystkich odwiedzanych miejscach gościom z Hiszpanii towarzyszyli nasi studenci, którzy dbali o to, aby sprawnie przemieścić się komunikacją zbiorową, nie zgubić się w zupełnie nowych dla nich miejscach, punktualnie dotrzeć na  porę wcześniej zarezerwowanych wejść. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz włożony wysiłek naszym studentom - Państwu: Alinie, Dorocie, Basi, Grażynie, Joannie, Jackowi, Krzysztofowi i Leszkowi.

Nasi goście wyjechali zachwyceni Krakowem, a my mamy nadzieję na rewizytę w Alicante. Wstępem do wyjazdu do Alicante było skosztowanie hiszpańskich przysmaków, które specjalnie dla nas przywieźli nas goście.

Zobacz galerię zdjęć