Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

15 października zainaugurowaliśmy rok akademicki 2020/2021. Ze względów epidemicznych uroczystość odbyła się w trybie wideotransmisji na żywo. W inauguracji roku akademickiego w JUTW wziął udział JM Rektor UJ - prof. dr hab. Jacek Popiel oraz Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej - prof. dr hab. Dorota Malec. Wykład inauguracyjny pt. "Niezwykły umysł seniora" wygłosiła dr Iwona Sikorska z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ.

W roku akademickim 2020/2021 prawie 500 studentów 60+ rozpocznie kształcenie zdalne w Uniwersytecie Jagiellońskim. Mimo warunków epidemicznych, nauka przed komputerem  nie jest dla tej grupy wiekowej tak oczywistym i naturalnym wyborem, jak w przypadku młodych studentów.

 - Seniorzy potrzebują osobistych kontaktów społecznych, nie chcą, nie lubią i nie potrafią się uczyć online. Epidemia brutalnie obnażyła prawdę o kompetencjach cyfrowych polskich seniorów – mówiła podczas inauguracji kierownik JUTW, Ewa Piłat. Z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ok. 30 proc. Polaków 60+ opanowało umiejętność korzystania z internetu, a 25 proc. dysponuje komputerem. Praktyka przeczy tym liczbom. Uniwersytety trzeciego wieku, których w Polsce działa ok. 700, skupiają  najbardziej otwartych, najlepiej wykształconych i nowoczesnych seniorów. Wydaje  się, że to właśnie słuchacze UTW powinni być w awangardzie osób starszych operujących nowymi technologiami. Tak nie jest. W mniejszych miejscowościach po kilka – kilkanaście osób spośród kilkuset słuchaczy ma wystarczające kompetencje, aby móc uczyć się zdalnie. Z tego powodu większość UTW podjęła decyzje o próbie kontynuowania zajęć w trybie stacjonarnym, a w obliczu rozpędzającej się epidemii zawiesiła swoją działalność. Tylko nieliczne zdecydowały się pracować zdalnie, w tym Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Jestem pełen podziwu dla osób, które odpowiadają za Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, że mimo tych wszystkich przeciwwskazań, które wypływają ze świata zewnętrznego, nie rezygnują z zajęć dla studentów w nowym roku akademickim. Mam przekonanie, że jakakolwiek przerwa w działalności JUTW byłaby stratą, do której moglibyśmy się przyzwyczaić i trudno byłoby nam nawiązać te więzi, które przez tyle lat jego funkcjonowania się utrwaliły. Niejednokrotnie słyszałem w wielu ośrodkach akademickich, że nasz uniwersytet trzeciego wieku uchodzi za wzorcowy - mówił podczas swojego wystapienia prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UJ. Jednocześnie zapewnił studentów JUTW, że zawsze będa mogli liczyć na wsparcie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i zapewnił, że wrócą do sal dydaktycznych najszybciej, jak to będzie możliwe. Wyraził nadzieję, że czas izolacji minie bardzo szybko.

Wykład inauguracyjny pt. Niezwykły umysł seniora wygłosiła dr Iwona Sikorska. Przedstawiła widzom obowiązujące w różnych dekadach teorie dotyczące możliwości poznawczych osób dojrzałych. Najnowsze badania dowodzą, że w mózgach seniorów zachodzi neurogeneza, czyli powstają nowe komorki nerwowe, co jest podstawą uczenia się. Pani doktor przedstawiła także pierwsze wyniki badań prowadzonych w trakcie wiosennego lockdownu wśród osób starszych, dotyczące wpływu izolacji społecznej na samopoczucie i inne aspekty życia seniorów.

Zobacz galerię zdjęć