Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci JUTW wrócili z Bawarii

Tegoroczny, czerwcowy wyjazd z prof. Krasnym, pozwolił studentom JUTW zgłębić historię bawarskiej sztuki sakralnej. Zwiedziliśmy świątynie w niemieckich miejscowościach:  Amberg, Norymberga, Eichstatt, Landshut, Freising, Ingolstadt, Ratyzbona i czeskie Karlowe Wary. Pan Profesor z anielską wręcz cierpliwością zwracał nam uwagę na szczegóły architektoniczne poznawanych obiektów, pomagał identyfikować naprawdę istotne detale.

Wszystkie  miejsca, które odwiedziliśmy, były interesujące, jednak niektóre z nich były zupełnie wyjątkowe. Eischstatt – niezwykle urokliwe miasteczko, na wskroś uniwersyteckie, zamieszkuje   20 tys. mieszkańców i tyleż samo uczy się tam studentów. Jest siedzibą jedynego katolickiego uniwersytetu w Niemczech, pochodzi stąd kilku noblistów.

Freising – tu w katedrze papież Bendykt XVI został wyświęcony na kapłana.

Norymberga – to tu żył i tworzył przez pewien czas Wit Stwosz. Pozostały po nim dzieła, np. Krucyfiks i  trójdzielny nagrobek Pawła Volckamera w Kościele św. Sebalda oraz grupa różańcowa w Kościele św. Wawrzyńca.

Ratyzbona –  starożytne miasto, stacjonował tu obóz legionistów otoczony murem wysokim na 10 metrów. Jego zarys oraz pozostałości bramy północnej (Porta Praetoria) można do dziś oglądać na Starówce.

Mieliśmy sposobność obejrzeć Walhallę – świątynię zmarłych wojowników, nazywaną pogańskim symbolem Niemiec. Jest to budowla upamiętniająca sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. W swym kształcie nawiązuje do  greckiej świątyni  - Partenonu.

Ostatnim punktem naszej podróży były Karlowe Wary – perła europejskich uzdrowisk. Wielcy z całej Europy (począwszy od cara Piotra Wielkiego) przyjeżdżali tu reperować swoje zdrowie w gorących źródłach. Od 1946 roku miasto gości artystów z całego świata, bowiem rokrocznie odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Wielkomiejskie kamienice, secesyjne wille i  domy zdrojowe, kolumnady,  tworzą niepowtarzalny zespół architektoniczny. Niezwykła atmosfera i klimat zachęcają do ponownego odwiedzenia uzdrowiska.

Zatem do zobaczenia w Karlowych Warach, do zobaczenia podczas następnych wycieczek  z historią sztuki w tytule. Następny wyjazd z Profesorem już we wrześniu (jest kilka wolnych miejsc).