Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gościmy Koleżanki i Kolegów z Dortmundu

Najpierw spacer w towarzystwie naszych studentów, mówiących po niemiecku, potem zwiedzanie Muzeum UJ, a w końcu kameralne spotkanie w klubie Convivium w Collegium Novum, podczas którego mieliśmy okazję bliżej się poznać. UTW w Dortmundzie za tydzień będzie obchodzić swoje 40-lecie. Zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystosć. Będą nas reprezentowac dwie osoby dobrze mówiące po niemiecku.

Spotkanie w klubie przy kawie i herbacie było okazją do wymiany doświadczeń. Niemiecki UTW funkcjonujący - tak samo jak nasz - w strukturze uczelni wyższej działa jednak zupełnie inaczej. Wśród podobieństw można wymienić tylko liczbę studentów-seniorów  - ok. 600. Jednak seniorzy niemieccy są młodsi, mogą zapisać się do UTW już po 50. Wielu z nich jednocześnie pracuje zawodowo. Model funkcjonowania jest zupełnie inny od naszego. Studenci-seniorzy mają w tygodniu jeden wykład organizowany specjalnie dla nich. Poza tą propozycją resztę zajęć organizują sobie sami, korzystając z systemu informatycznego, będącego odpowiednikiem naszego USOS-a. Sami rejestrują się na zajęcia, na których zostały jakieś wolne miejsca. Nie ma studiów i programów specjalnie stworzonych dla studentów-seniorów. Niemieccy słuchacze uczą się razem z młodymi studentami, zaliczajac np. semestr socjologii, semestr  inżynierii materiałowej, architektury itd. Jak nas informowali nasi niemieccy koledzy, mają do wyboru ponad 7000 różnych wykładów, seminariów, warsztatów. Piszą prace, zaliczają kolokwia. Odbywają też praktyki. Mają mnóstwo młodych przyjaciół, bowiem 5 semsetrów (tyle trwa cykl zajęć w UTW) spędzają nie ze swoimi rówieśnikami, ale z młodymi ludźmi w  wieku swoich dzieci. Po 5 zaliczonych semestrach i odbytej praktyce otrzymują certyfikat ukończenia UTW, podobno bardzo prestiżowy u naszych zachodnich sąsiadów.

Czy to lepszy system od naszego? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Studenci JUTW dobrze posługujący się językiem niemieckim będą towarzyszyli naszym gościom podczas ich pobytu w Krakowie. Kierownictwa jednostek pracują natomiast nad ściślejszą współpracą obu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.