Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenia

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5 GRUDNIA 2012

Klub "Fruwająca Ryba", os. Na Skarpie 35

Program
CZĘŚĆ I – ORGANIZACJE NGO
10.00 – 10.30
Krótka charakterystyka projektu "Pora na Seniora – Nowohuckie Centrum Wspierania Wolontariatu 50+" – Iwona Krzykalska-Skoczołek – wicedyrektor Fundacji Teatru Ludowego, koordynator projektu
10.30 – 11.30
Wolontariat osób starszych - na przykładzie Szkoły @ktywnego Seniora - S@S – dr Maria Jedlińska – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
11.30 – 11.45 przerwa kawowa
11.45 – 13.45
Aspekty prawne wolontariatu – Dominika Riahi-Lapczyk – sekretarz Fundacji Teatru Ludowego
13.45 – 14.00 przerwa kawowa
14.00 – 15.30
Specyfika pracy w III sektorze, pozyskiwanie i motywowanie wolontariuszy - panel dyskusyjny z udziałem gości takich jak Barbara Siorek – Biuro Karier Akademii Sztuk Pięknych, Przemysław Dziewitek – Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska oraz Janusz Grabiarz – Wydział Spraw Społecznych Urządu Miasta Krakowa, moderacja - Stanisław Banaś – dyrektor Fundacji Teatru Ludowego

Wycieczka śladami wybitnych kobiet związanych z Krakowem

Fundacja Przestrzeń Kobiet serdecznie zaprasza na drugą w ramach projektu „Międzypokoleniowe herstorie" nieodpłatną wycieczkę po Krakowieśladami wybitnych kobiet związanych z Krakowem. Ważną część dziedzictwa Krakowa stanowi dorobek kobiet, których dokonania są wciąż zbyt mało znane. Podążamy śladami wybitnych krakowianek, by poznać ich pracę, dokonania, sposoby, w jakie przełamywały stawiane przed nimi bariery. Uczymy się od nich, pamiętamy o nich.

Trasa naszej wycieczki będzie biegła przez miejsca związane z takimi postaciami jak: malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, lekkoatletka Maryla Freiwald czy poetka Anna Świrszczyńska.

 


Oprowadzać nas będzie krakowska przewodniczka Anna Kiesell, współautorka I tomu "Przewodniczki po Krakowie emancypantek" (2009), członkini Rady Fundacji Przestrzeń Kobiet.

Spacer trwa ok. 2 godziny. Poruszamy się pieszo, wycieczka prowadzona jest w języku polskim. Szczegółową informację o miejscu zbiórki przekażemy po otrzymaniu zgłoszenia.
Termin: 21 listopada 2012, środa, godz. 11.00-13.00.

Wstęp wolny, konieczne wcześniejsze zgłoszenie. Na wycieczkę szczególnie zapraszamy kobiety w wieku 60+ oraz do 25. roku życia.

Zgłoszenia: do wtorku 20 listopada pod adresem email: przestrzen.kobiet@gmail.com lub nr telefonu 515 311 710, prosimy o podanie imienia i nazwiska osoby (osób) zapisywanej na wycieczkę.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wycieczka odbywa się w ramach projektu „Międzypokoleniowe herstorie" realizowanego przez Fundację Przestrzeń Kobiet w ramach Rządowego Programu Wspierania Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

WARSZTATY HISTORII KOBIET

Fundacja Przestrzeń Kobiet

serdecznie zaprasza kobiety w wieku 60+ i poniżej 25. roku życia

 

do udziału w WARSZTATACH HISTORII KOBIET

 

 

Warsztaty historii kobiet odbywają się w ramach projektu Międzypokoleniowe herstorie, którego celem jest odzyskiwanie lokalnej historii kobiet i zaangażowanie we wspólną, międzypokoleniową pracę nad odtworzeniem rodzinnych herstorii (historii kobiet). Do projektu zapraszamy kobiety w wieku 60+ oraz kobiety do 25. roku życia, które podczas warsztatów historii kobiet wspólnie będą pracować nad tekstami o ważnych dla siebie kobietach.

 

Ponadto w trakcie 7 dni warsztatów przedstawimy zagadnienia związane z prowadzeniem prac poszukiwawczych związanych z historią kobiet, porozmawiamy o (nie)dostępności źródeł oraz przedstawimy sylwetki i dorobek krakowskich emancypantek na rzecz praw obywatelskich kobiet. Zajęcia prowadzone będą w 16-osobowej grupie. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz i i przesłać do dnia 28 listopada na adres e-mail: przestrzen.kobiet@gmail.com lub faksem pod numer: 12 423 13 28. Informacje o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach przekażemy najpóźniej w dniu 29 listopada.

 

TERMINY:

Warsztaty będą realizowane od grudnia 2012 do marca 2013 roku.

W 2012 spotykamy się: 5-6 oraz 12-13 grudnia w godz. 10-15.

W 2013 warsztaty będą odbywać się raz w miesiącu od stycznia do marca (dokładne terminy do ustalenia).

 

OSOBY PROWADZĄCE:

 

EWA FURGAŁ – współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet. Trenerka autorskich warsztatów historii kobiet, redaktorka trzech tomów książki Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie Emancypantek.

 

NATALIA SARATA – współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet, trenerka autorskich warsztatów historii kobiet. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet.

 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Międzypokoleniowe herstorie" realizowanego przez Fundację Przestrzeń Kobiet w ramach Rządowego Programu Wspierania Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

„PartycypacJA. Seniorzy na rzecz seniorów w przestrzeni publicznej 60+

 Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaprasza do udczestnictwa w projekcie pt. „PartycypacJA. Seniorzy na rzecz
 seniorów w przestrzeni publicznej. 60+".

 Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

 Udział w projekcie jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek 60+ oraz zamieszkanie na terenie województwa małopolskiego.

 Liczba uczestników jest ograniczona (20 osób z każdego ośrodka – subregionu Małopolski).

 Celem projektu jest stworzenie warunków sprzyjających większej partycypacji osób po 60 roku życia w kształtowaniu życia społecznego w Małopolsce
 oraz pomocnych temu narzędzi.

 Projekt „PartycypacJA. Seniorzy na rzecz seniorów w przestrzeni publicznej.60+" składa się z następujących elementów:

 1. Szkolenia oraz warsztaty dotyczące form i obszarów uczestnictwa seniorów w życiu publicznym na poziomie lokalnym i regionalnym.
 2. Warsztaty informatyczne na temat nowych mediów oraz komunikacji w Internecie
 3. Utworzenie oraz moderowanie interaktywnej platformy internetowej wraz z forum.
 4. Powołanie Małopolskiego Forum Seniorów przy Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski (cykliczne spotkania liderów 60+).
 5. Spotkania seniorów z parlamentarzystami i samorządowcami.
 6. Opracowanie przewodnika na temat partycypacji obywatelskiej osób w wieku 60+.

 Pierwszy etap realizacji projektu obejmuje przeprowadzenie szkolenia i warsztatów z zakresu partycypacji w życiu publicznym dla
 20 osób z Państwa subregionu w wymiarze 2 dni x ok. 6 h. Kolejnym etapem są specjalistyczne warsztaty informatyczne dla 5 liderów wyłonionych z tej grupy (1 x 6 h)

Zainteresowanych uczestnictwem w zajeciach zapraszamy po więcej szczegółów do biura przy ul. Kanoniczej 14.

 

 

 

Tydzień Seniora w MOCAK-u

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w projekcie "Tydzień seniora",
który odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK w
dniach od 25 do 30 listopada. Akcja kierowana jest do organizacji i
instytucji skupiających seniorów lub działających na ich rzecz. W tych
dniach poprowadzone zostaną nieodpłatne warsztaty i oprowadzania,
których program będzie uwzględniać potrzeby każdej z zainteresowanych
przedsięwzięciem grup seniorów.

W ramach "Tygodnia Seniora" proponujemy m.in.:
- zwiedzanie wszystkich wystaw z przewodnikiem
- oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
- oprowadzanie po wystawie Jiří Kolářa połączone z warsztatami
plastycznymi

Więcej informacji w biurze JUTW, ul. Kanonicza 14

Zaproszenie na wykład pt. "Sens niepodległości"

Czwartek, 8 listopada, godz. 16.00

Herbaciarnia Naukowa zaprasza studentów JUTW

na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Chwalby

pt. „Sens niepodległości"

 

Polska Akademia Umiejętności, ul. Sławkowska 17

Wykład organizuje Fundacja „Panteon Narodowy"

Debata konsumencka

Data opublikowania: 20.09.2012
Osoba publikująca: Ewa Piłat